Pięć narzędzi które zmienią cyfrowe oblicze Twojej firmy

Pakiet tranformacyjny - czyli jak łatwo i niewielkimi nakładami dokonać cyfrowej rewolucji.

Jakąkolwiek ma postać "transformacja digital" w Twojej firmie, zapewne jesteście jedną z wielu firm które próbują dopasować sie do obecnych czasów - poprawić wydajność procesów, zamienić papier na elekroniczną komunikację, dostosować kanały sprzedaży do wymogów klientów.

Na pewno też próbujecie analizować dane i szukać odpowiedzi na pytania co się zdarzyło, dlaczego to się wydarzyło i próbujecie odgadnąć co może wydarzyć się w przyszłości. Dostosowujecie swoją ofertę produktów i usług do potrzeb klientów i szukacie sposobu na dotarcie do nich. Wszystko to możesz zrobić używając w odpowiedni sposób oprogramowania.

Oprogramowanie nigdy wcześniej nie miało tak dużego wpływu na świat jak obecnie. Zmienia sposób, w jaki się komunikujemy, korzystamy z usług i pomaga nam w pracy. To trywialne. Co ważniejsze, oprogramowanie jest motorem dzisiejszego biznesu - samo w sobie generuje zyski lub wzbogaca produkty, dzięki czemu mają one wielokrotnie wyższą wartość niż produkty konkurencji. Obecnie koszty obliczeniowe są tak niskie, że możemy je stosować wszędzie i uzyskiwać wyniki w czasie rzeczywistym.

To niesamowite, żę krótka lista funkcji i algorytmów tworzą oprogramownie które obsługują złożone procesy. Dzisiejsze oprogramowanie jest tak niesamowite, że niektórzy nazywają to inteligencją. W rzeczywistości jest to inteligencja. Inteligencja ludzi, którzy za tym stoją.

 

Elasticsearch

Elasticsearch (plus Kibana), umożliwiają obsługę tak wielu przypadków analizy danych, że może ograniczyć Cię tylko Twoja wyobraźnia. Analiza logów (logi to nie tylko "komputery"), danych biznesowych, wizualizacja danych, wyszkukiwanie informacji, zarządzanie bezpieczeństwem - rezultaty tych analiz dostępne w sekundy!
Kibna & Elasticsearch słyną z szybkości działania. Trudno znaleźć na rynku system który oferuje tak wiele w tak intuicyjnej formie. Większość z tych funkcji jest dostępna w bezpłatnej edycji. Jeśli zastanawiasz się nad uruchomieniem firmowego BI a projekt chcesz zrealizować szybko i niskim budżetem - pomyśl o Elastic. To perfekcyjne narzędzie zarówno dla Biznesu jak i działów IT.

Przykłady użycia: analiza sprzedaży, dashboard'y managerskie, wizualizacje wyników, analizy kampanii marketingowych, śledzenie produktywności. 

Neo4j

Neo4j to natywna baza danych grafów, zbudowana od podstaw w celu wykorzystania nie tylko danych, ale także relacji między nimi. Neo4j łączy dane w stanie, w jakim są przechowywane, umożliwiając zapytania nigdy wcześniej nie do wyborażenia, z prędkościami, które nigdy nie wydawały się możliwe. W przeciwieństwie do tradycyjnych baz danych, które porządkują dane w wierszach, kolumnach i tabelach, Neo4j ma elastyczną strukturę zdefiniowaną przez przechowywane relacje między rekordami danych.

Przykłady użycia: silnik wyszukiwarki sklepu internetowego, szukanie podobnych produktów (np. zapytania ofertowe), silnik rekomendacji ("klienci którzy kupili X kupili również...")

Pentaho

Kompleksowa platforma spełniająca wszystkie wymagania związane z integracją danych. Intuicyjny interfejs graficzny typu „przeciągnij i upuść” upraszcza tworzenie potoków i transformacji danych. Ekosytem Pentaho składa się z wielu modułów wykorzystywanych w procesie pozyskania, przygotowania i raportowania informacji. Najważniejsze z tych modułów to Pentaho Data Integration (ETL), Report Designer (generowanie statycznych i dynamicznych raportów), Business Analytics Platform.

Przykłady użycia: e-mailingi, raporty w różnych formatach, faktury i inne dokumenty, przetwarzanie danych, konwersja formatów danych, agregacja danych.

Trudno wyobrazić sobie zadanie którego te narzędzia nie potrafią wykonać. Jeśli dodamy do tego ich stabilność, zdolność do przetwarzania praktycznie nieskończenie dużych wolumenów danych i prostotę tworzenia docelowych rozwiązań - jest to szwajcarski scyzoryk którego potrzebujesz w firmie.

Oracle APEX

Czym jest Oracle APEX? Oracle Application Express (APEX) to platforma programistyczna "low code", która umożliwia tworzenie skalowalnych, bezpiecznych aplikacji dla przedsiębiorstw które można wdrażać w dowolnym miejscu i czasie. APEX daje Ci możliwość szybkiej odpowiedzi do biznesu na zapytanie o stworzenie aplikacji do obsługi jakiegoś procesu biznesowego. Dane wcześniej mogą być przetworzone i przygotowane przez inne, wyspecjalizowane w danej funkcji systemy - np. Neo4j, Elasticsearch, Pentaho.

Przykłady użycia: aplikacje webowe - integracja z pozostałymi systemami wymieninymi w artykule.

PrestaShop

Aby sklep internetowy osiągnął sukces i zysk pieniężny, bardzo ważne jest, aby sklep nie pozostawał w tyle pod żadnym względem i zapewniał kupującemu online lub klientowi najlepsze wrażenia z zakupów. Aby tak się stało, jakość i kaliber platformy eCommerce użytej do zbudowania sklepu internetowego powinny być najwyższe. Mimo że istnieje wiele platform eCommerce , których możesz użyć do zbudowania sklepu internetowego, PrestaShop wyróżnia się znakomicie z tłumu; łatwa obsługa, niezliczone motywy i szablony, łatwe dodawanie nowych funkcji, przyjazny dla urządzeń mobilnych, wiele dostępnych wtyczek.

Pełna funkcjonalność za darmo

Wielu producentów oferuje narzędzia w wersjach community i enterprise. Wersje darmowe posiadają jednak zwykle wiele ograniczeń. Np. narzędzia do przetwarzania danych oferują obsługę tylko ograniczonej liczby rekordów albo wiele funkcji jest nieaktywnych. Wszystkie opisane w artykule systemy posiadają praktycznie pełną funkcjonalność - możliwe jest ich zastosowanie do obsługi dowolnego procesu w firmie. Jedynym kosztem który trzeba ponieść to sprzęt do uruchomienia tych narzędzi i czas zainwestowany w naukę. Są to rozwiązania które stały się już standardem na rynku wiec warto ten czas zainwestować.