Instalacja Camunda w klastrze Kubernetes za pomocą Rancher

Zestaw aplikacji możemy zainstalować w klastrach Kubernetes na dwa sposoby:

  • Instalacja Helm Chart przez CLI (użycie konsoli)
  • Instalacja Helm Chart przez GUI Ranchera

W tym tutorialu wykorzystamy ten pierwszy sposób.

Wybranie właściwego klastra

Repozytorium i instalację aplikacji przeprowadzamy w wybranym przez nas klastrze w Rancher. Pamiętaj by nie tworzyć klastra dla aplikacji na tej samej maszynie na której działa już klaster Rancher - dwa klastry na tym samym hoscie to konflikty ip, portów, ram, cpu (taka instalacja wymaga specjalnej konfiguracji). Upewnij się że działasz na właściwym klastrze. Wybierz 'Home" a następnie kliknij na właściwy klaster (tutaj jest to 'camunda-cluster'):

Dodanie repozytorium Helm

Camunda posiada reposytorium Helm. Możesz dodać to repozytorium Helm z chartami Camunda, aby móc z nich korzystać. Po wykonaniu tego kroku Helm będzie mógł pobierać i instalować chart'y dostępne pod adresem https://helm.camunda.io.

Krok wyżej wybrał(a)ś właściwy klaster. Teraz rozwiń 'Apps' i kliknij na 'Repositories'. Następnie klinij przycisk 'Create':

Na ekranie który pojawi się po wciśnięciu przycisku "Create" wpisz dane repozytorium plus dodatkowy opis:

Instalowanie aplikacji

Helm charts to gotowe pakiety do zarządzania aplikacjami na Kubernetes, które zawierają definicje zasobów potrzebnych do instalacji oraz konfiguracji aplikacji w klastrze. We wcześniejszym kroku dodaliśmy ich repozytorium dla aplikacji Camunda. W tym kroku przechodzimy do ich wyboru. Rozwiń menu "Apps" i kliknij na "Charts". W filtrze wpisz pierwsze litery nazwy naszej aplikacji ('cam'): 

Kliknij na kafelku chart 'camunda-platform'. W oknie które się pojawi na ekranie zobaczysz różne wersje charts do wyboru i szczegółowe opisy architektury, parametrów itd.

Kliknij na przycisk instaluj by przejść do następnego ekranu. W kroku 1 instalacji definiujesz 'namespace'. Namespace w Helm Charts to logiczny podział zasobów w klastrze Kubernetes, który umożliwia:

  1. Izolację aplikacji i środowisk (np. dev, test, prod).
  2. Unikalność nazw zasobów w obrębie swojego namespace'u.
  3. Zarządzanie zasobami, umożliwiając instalację aplikacji w określonym namespace.

Domyślny namespace to 'default'.

Po kliknięciu 'Next' przejdziesz do kroku 2. Tutaj masz wpływ na Twoją konfigurację klastra; wybierasz aplikacje, architekturę i parametry. Jeśli masz swój własne plik konfiguracyjny, wklej go w miejsce proponowanego. Jest to ostani krok przed instalajcją.

Klikniecie na przycisk "Install" spowoduje rozpoczęcie instalacji aplikacji.